Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(C:\vhosts\gokyurt.com.tr\http/wp-content/themes/C:\vhosts\gokyurt.com.tr\http/wp-content/themes/breakingnews_two_column/style.css/style.css) is not within the allowed path(s): (C:\vhosts\gokyurt.com.tr\) in C:\vhosts\gokyurt.com.tr\http\wp-includes\class-wp-theme.php on line 228

Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(C:\vhosts\gokyurt.com.tr\http/wp-content/themes/C:\vhosts\gokyurt.com.tr\http/wp-content/themes/breakingnews_two_column/style.css) is not within the allowed path(s): (C:\vhosts\gokyurt.com.tr\) in C:\vhosts\gokyurt.com.tr\http\wp-includes\class-wp-theme.php on line 230
Anasayfa » Masal ve Hikayelerimiz » KUDUZ TEKKESİ EFSANESİ

KUDUZ TEKKESİ EFSANESİ

KUDUZ TEKKESİ EFSANESİ

KUDUZ TEKKESİ  EFSANESİ

Köyümüz Gökyurt yani eski ismi ile Gilissira’nın tam karşısında (güneyi) bulunan ufak ama çok eski kuruluşu olduğu söylenen bir köy vardır ismi İlyasbaba tekke köyü buraya tekke denmesinin mutlaka bir sebebi vardır bu köyde horasan erlerinden ve Mevlana müritlerinden olduğu söylenen ve 4-5 tane yatır bulunan türbe Helen mevcuttur.

 

Bu köyde bazı evlerde eskiden beri yapılan ve faydası olduğuna inanılan bir efsane bir inanış vardır bunlardan birincisi bir insanı köpek ısırdı mı yani daladı mı ister gerçek hayatta isterse rüyasında olsun o kişi bu köye gelir.

Ve halk dili ile parpı lanır ev sahibi elinde bir değnekle hastaya adeta vuracakmış gibi değneği kulaçlar üzerine ama hafifçe dokunur onu ısıran köpek şayet kuduz ise ondan bir hastalık bulaşacağına inanılıyor ise bu hareket ve okuma ile bu ocaktan geçeceğine inanılır.

Bu parpılama işi birkaç hanede yapılır gerçi şu anda zaten köyde kalan beş hane vardır.

 

İkinci efsane ve inanılan olayda şudur.

 

Bir gelin veya herhangi bir kadının şayet çocuğu doğmuyorsa. Veya doğuyor da yaşamıyor hemen birkaç aylıkken veya bir iki yaşında ölüyorsa o gelin veya kadın bir başka kadın tarafından bu köydeki ocak sayılan evlerden birine getirilir. Ve onu getiren normal yaştaki veya biraz yaşlı olan kadın tarafından boğazına bir ip veya bir yular takılır.

 

Ocak olan evin kapısı çalınıp girilir. Ve ocak sahibi kadına şöyle denir Devem e köşeği ( köşek devenin yeni doğmuş yavrusu) uymuyor buna bir köşek uyması için dua edin ve emanetini de verin der. O evin hanımı da evden yiyecek kuru bakliyat veya başka bir gıda maddesi gibi şeyler verip haydi Allah hayırlı köşek versin der.

 

Böyle bir kaç tane eve bu şekilde girildikten sonra köydeki türbede durumları müsait ise her ikisi de iki rekât Allah rızası için namaz kılarlar ve dua ederler bundan sonra o kadının çocuğu doğmuyorsa doğacağına veya yaşamıyorsa yaşacağına inanılır bu efsaneye halen inanılmakta ve bu gelenek yaşatılmaktadır.

Sayın İsmail Detseli’ye teşekkür ediyoruz.

Bir Cevap Yazın