Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(C:\vhosts\gokyurt.com.tr\http/wp-content/themes/C:\vhosts\gokyurt.com.tr\http/wp-content/themes/breakingnews_two_column/style.css/style.css) is not within the allowed path(s): (C:\vhosts\gokyurt.com.tr\) in C:\vhosts\gokyurt.com.tr\http\wp-includes\class-wp-theme.php on line 228

Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(C:\vhosts\gokyurt.com.tr\http/wp-content/themes/C:\vhosts\gokyurt.com.tr\http/wp-content/themes/breakingnews_two_column/style.css) is not within the allowed path(s): (C:\vhosts\gokyurt.com.tr\) in C:\vhosts\gokyurt.com.tr\http\wp-includes\class-wp-theme.php on line 230
Anasayfa » Tarihçe

Tarihçe

GÖKYURT (Kilistra) TARİHÇE

Kilistra antik kenti Konya’nin 49 km güneybatısında Konya Meram ilçesi, Hatunsaray beldesine bağlı Gökyurt köyündedir. Kral yolu üzerinde bulunan ve İsa’nın havarilerinden Saint Paul’ün ilk vaaz verdiği yerlerdendir.

gokyurt_tarihi1

Kilistra, volkanik tüf kayaların oyulmasıyla oluşturulmuş oldukça eski bir yerleşim yeridir. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucu Kilistra’da Hellenistik ve Roma çağında (M.Ö. II.Yüzyıl-M.S. III.Yüzyıl) yerleşimin başladığı tespit edilmiştir.

Arkeolojik kazılar sırasında doğu şırahanede, eşik taşı olarak bulunan Roma devri bir devşirme mezar yazıtında Kilistra adının geçtiği görülmüştür.

Kilistra Bizans döneminde (M.S. VIII-XIII. Yüzyıllarda) yoğun bir şekilde, Kapadokya benzeri kaya oyuğu yerleşimelerine sahne olmuştur.

İncil’de söz edilen Aziz Paulos’un seyahatleri sırasında uğradığı Anadolu kentlerinden Lystra aynı zamanda ünlü Kral Yolu üzerinde olup İkonion (Konya)-Pisidia Antiocheia (Yalvaç) arasında bulunmaktadır. Lystra’dan Yalvaç’a giden haberci Paulos Kilistra’ya da uğramıştır. Haberci Paulos’un mektuplar gönderdiği Timoteos da Lystralıdır.

Kazı çalışmaları esnasında temizliği yapılan Sümbül’ini Kilise’nin bulunduğu mevkiye halen yöre halkının “Paulönü” demesi Aziz Paulos’un adının yaşatıldığının kanıtıdır.

Roma döneminde Hıristiyanlığı kabul eden Lystra halkının Paganist (putperest) kitlelerin ve yağmacıların yoğun saldırılarına dayanamayarak çevresinde bulunan ve saklanmaya elverişli dağlık kesimler seçtikleri görülmektedir. Kurulan bu saklı kentlerden en önemlisi Kilistra’dır.

Gökyurt köyünün bugünkü halkı Kilisra antik kenti üzerine yerleşmiştir. Bizans döneminde yerli halkla Anadolu’ya gelen Türk’lerin birlikte yaşadıkları bazı bulgularından anlaşılmaktadır. Osmanlı döneminde ise daha çok hayvancılıkla uğraşan konar-göçer aşiretlerin iskân edildiği etnolojik bulgulardan tespit edilmiştir.

gokyurt_tarihi2